Зі Всесвітнім Днем анестезіолога

Саме 16 жовтня 1846 року лікар-стоматолог Вільям Томас Грін Мортон у Массачусетському загальному госпіталі, який був клінічною базою Гарвардської медичної школи, провів операцію під ефірним наркозом. Це була перша офіційно зафіксована операція із застосуванням анестезії, пізніше ця дата, 16 жовтня, стала відзначатися як Всесвітній день анестезії (World Anesthesia Day).

Для переважної більшості людей чутливість до болю є істотним чинником, коли мова заходить про необхідну, іноді термінову медичну допомогу, особливо при оперативному втручанні. Перевищення больового порогу при хірургічних операціях для людини може стати фатальним результатом і це спостерігалося протягом багатьох сторіч.

Одне з перших рішень цієї проблеми запропонував в першому столітті до нашої ери давньогрецький лікар і філософ по імені Діоскорид. Мандруючи разом з римською армією і займаючись медичною практикою, за імператора Нерона, він звернув увагу, що застосування снодійних та заспокійливих ліків, які виготовлялися з мандрагори, дозволяє проводити більш успішне хірургічне втручання, відповідно і шансів на одужання у поранених воїнів ставало більше. Саме він першим і застосував, відому в наші дні, термінологію – «анестезія», процедура зменшення чутливості нашого тіла або ж його частин аж до повної зупинки сприйняття інформації про зовнішне навколишне середовище або власний хворобливий стан.

Анестезіологи-реаніматологи – лікарі, які зберігають, повертають та продовжують життя людей, захищають та рятують від болю, «дихають» за пацієнтів, у яких це невиходить. Під наглядом цих серйозних йграмотних фахівців навіть найскладніші хірургічні маніпуляції проходять безпечно такомфортно, без тривоги йстраху.

Напис напам’ятнику першого анестезіолога говорить: «Донього хірургія вусі часи була агонією». Якжартують самі анестезіологи, наркоз багато вчому ненаука, амистецтво– потрібно правильно підібрати засіб ідозування, простежити, щоб хворий заснув іпрокинувся вчасно. Від їхньої роботи залежить половина успіху операції. Адже вони нетільки вводять анестезію, але істрого контролюють усі показники організму під час хірургічного втручання.

Кожен день – невидимий поєдинок зі смертю. Робота важка і фізично, і психологічно. Протягом всієї операції анестезіолог здійснює контроль за всіма життєво важливими функціями пацієнта, реагуючи на найменші зміни параметрів, коригуючи стан людини відповідно до етапу операції. Ні в якій іншій професії не можна побачити, як із критичного стану, завдяки твоїм знанням та вмінням, хвора людина повертається до життя. Жодними словами неможливо описати той стан реаніматолога, коли вдається втримати баланс на границі життя та смерті. Але для цього потрібні високі вимоги і до себе. Висока працездатність, високий рівень інтелекту, знання та вміння аналізувати, швидко приймати рішення, знати всі тонкості невідкладних станів, володіти технічними навичками – це все про наших неймовірних фахівців.

Удень анестезіолога побажаємо цим лікарям успішної медичної практики, відсутності летальних випадків, дружного і злагодженого трудового колективу, а також міцного здоров’я, радості, благополуччя, родинного затишку. Нехай з ваших вуст лунають тільки добрі новини: «стан хворого з позитивною динамікою».